language2.gif (10937 byte)


titolo.gif (33393 bytes)
dedikuar Sardenja

Na ndihmoni ta pėrkthejmė edhe nė gjuhė tė tjera  

  Modifikuar pėr hėrė tė fundit: 14 marzo, 2001

TREGUES

NATYRA

HISTORIA

VENDE

NISMA

ALBUM IMAZHESH

LINKS

CREDITE

lite-giudeu.jpg (2398 byte)Pula dhe Bregu i Jugut
Njė pėrshkrim i kujdesshėm, i shoqėruar nga imazhe tė shkėlqyera tė Bregut Jugor te Sulcis.
map-lite.gif (1315 byte)Udhėtimi virtual nėpėr Sulcis Eksploroni territorin e Sulcis duke u konsultuar me harta tė detajuara dhe duke admiruara pamjet piktoreske tė kėtij vendi. Njė fshat nė zgjerim: Capoterra
Njė profil i plotė historik i fshatit tė Capoterras nga parahistoria deri nė ditėt tona.
orchidlite.jpg (2797 byte)Orkidet spontane tė Sardenjės
Edhe pse kėto bimė tė sjellin ndėr mend peizazhet ekzotike te pyjeve tropikale, plot 60 specie tė ndryshme lulėzojnė nė Sardenjė. Do tė zbulojmė sekretet e luleve tė tyre shumėformėshe e shumėngjyrėshe.
Fluturim mbi Sulcis
Disa fotografi tė mrekullueshme tė Sulcis Lindor tė marra nga ajri.

sbarblite.jpg (2949 byte)Santa Barbara Mrekullia e historisė dhe legjendės.

grapes.gif (1551 byte)Enogastronomia
Verėrat dhe recetat e kuzhinės sardenjase.
Lista Junior Researcher  Tė abonuarit nė Junior Researchėr List tė Linea Poggio, marrin njė bazė tė dhėnash tė krijuar posaēėrisht pėr tė kontaktuar dhe ndihmuar midis tė rinjve kėrkues nė tė gjithė botėn.
Rezervat natyrale tė Monte Arcosucartello-lite.jpg (2733 byte)
Njė nga faqet mė tė bukura dedikuar parkut tė parė tė vėrtetė natyror tė Sardenjės.
Drejt Oazeve Ndiqni ndjenjat qė pėrshkojnė Parkun Natyral tė M. Arcosu.

Historia e Norės dhe e Sardenjės. Njė kėrkim interesant i marrė nga klasa 2°C e shkollės sė mesme "B. Croce" e Pules. Eshtė fryti i parė i bashkėpunimit midis Linea Poggios dhe shkollave tė Sulcis.

Tė reja
Lista Isola Sarda
Isola Sarda: njė aventurė e re
 

Telefoni antimashtrues
10 vjet tė GRUSAP-it

 

 Na dėrgoni njė pėrshėndetje: 

   

barra.gif (1564 bytes)

Isola Sarda © 1997-2005 - Associazione Culturale Ciberterra - Responsabile: Giorgio Plazzotta
I contenuti appartengono ai rispettivi autori - Tutti i diritti riservati
The contents belong to the respective authors - All rights reserved